Відеоформати


VHS (Video Home Standart)- самий розповсюджений на сьогодні побутовий аналоговий відеоформат, розроблений компанією JVC і запущений в 1976 році.
Стрічка VHS завширшки 1/2 дюйма (12.65 мм.) Швидкість плівки при записі у форматі NTSC - 33.35 мм/сек., в PAL - 23.39 мм/сек. Максимальна місткість касети - 430 метрів при самій мінімальній товщині плівки, при такій довжині макс. можливий час програвання 3, 5 години на форматі NTSC і 5 годин у форматі PAL. У форматі VHS використовуються композитний сигнал, зі смугою пропущення приблизно 3 Мгц, при цьому забезпечується горизонтальне розв'язання в 240 ТВЛ. Вертикальне розв'язання - для NTSC - 486 ліній і для PAL - 576 ліній.

SuperVHS (SVHS) - напівпрофесійний аналоговий відеостандарт, дає більш високу якість запису, чим VHS. У форматі S-VHS замість єдиного композитного сигналу використовуються два композитні сигналів Y/C. "Y" несе яскравістний сигнал і синхроімпульси, а "С" - модульовані колірні сигнали. Такий сигнал називають S-Vidiо. Він забезпечує підвищену чіткість запису - до 400-420 ліній по горизонталі, прийнятні втрати якості при копіюванні. SVHS формат підтримує запис стереозвуку.

Video 8 - аналоговий відеоформат, розроблений компанією Sony. По своєму принципу аналогічний VHS. Відмінності від VHS: носієм є відеокасета із плівкою 8 мм.

Hi 8 - аналоговий відеоформат, розроблений компанією Sony. По своєму принципу аналогічний SVHS. Носієм є відеокасета із плівкою 8 мм.

Betacam SP - професійний аналоговий відеостандарт, який використовується на телебаченні. Якість краще, чим SVHS. У форматі Betacam SP на відеострічку на окремі відеодоріжки двома відеоголівками записуються сигнал яскравості Y і сигнал кольоровості ( у вигляді стислих і складених двох компонентних сигналів). Запис ведеться на металопорошкову стрічку. Якість запису-відтворення на рівні 550 ТВЛ і відносини сигнал/шум у каналі яскравості 51 дБ. Ширина стрічки 1/2 дюйма (12.65 мм.), швидкість стрічки 101.5 мм/с. Відеомагнітофони цього формату використовують компонентний YUV відеосигнал. У форматі Betacam SP на плівці крім відеосигналу розміщаються чотири звукові доріжки, а також доріжки керування і адресно-часового коду ( так званого поздовжнього тайм коду або LTC) На сьогоднішній день формат Betacam SP виявився найпоширенішим професійним аналоговим форматом у світі. Касети двох типорозмірів - мала 30 хвилин і більша 90 хвилин.

DV - розшифровується як Digital Video – цифрове відео, використовується стрічка 1/4 дюйма (6.35 мм), дискретизація 4:2:0 (PAL), компресія 5:1 внутрішнкадрова, що дозволяє працювати при монтажі з окремими кадрами. Кожний кадр розташовується на 12-ти похилих доріжках шириною 10 мкм. На похилі доріжки записується відео/аудіоданні, субкод, службові дані (ITI - Insert and Track Information). Частина області субкода використовується для запису допоміжних даних і сигналів часових кодів: лінійного LTC і польового VITC. Поздовжніх доріжок немає. Горизонтальне розв'язання не менш 500 ТВЛ, відношення сигнал/шум каналу зображення 54 дБ. Формат має два звукові канали високої якості завдяки 16-бітному кодуванню із частотою дискретизації 48 кГц. При необхідності можливе перемикання на роботу із чотирма каналами звуку при 12-бітному кодуванні із частотою дискретизації 32 кГц. Устаткування цього формату, особливо камкордери одержали дуже широке поширення завдяки невеликим розмірам, низької вартості, і при цьому забезпечують прекрасну картинку. По всіх технічних параметрах новий стандарт на голову перевершує формат S-VHS, і не уступає формату Betacam SP. У форматі DV запис ведеться на металізовану стрічку. Касети випускаються декількох розмірів:
1. mini-Dv - тривалість запису 60, 63 і 83 хвилини, залежно від товщини плівки(режим SP)
2. DV - тривалість запису 120, 180 і 270 хвилин. Для передачі даних в устаткуванні цього формату передбачений універсальний послідовний інтерфейс IEEE-1394, що дозволяє переносити цифрові файли прямо на жорсткий диск комп'ютера.

Digital 8 - Цифровий формат компанії Sony. По характеристиках аналогічний формату DV, але носієм є спеціальна 8 міліметрова стрічка. Для запису також можна використовувати стрічку формату Hi-8. Формат не одержав широкого поширення, як і формати 8 мм і Hi-8.

DVCAM – Професійний формат компанії Sony. Розроблений на базі формату DV. Тут збільшений крок доріжки до 15 мкм, (у форматі DV крок доріжки до 10 мкм) витрачатися більше плівки і у результаті виходить більш надійний і якісний відео і звуковий сигнал. Сигнал записується на спеціальну міцну металізовану стрічку. Для оптимізації роботи передбачена функція Cliplink. Апаратура DVCAM відтворює стрічки DV.

DVCPRO - Професійний формат, розроблений фірмою Panasonic Corporation (до 01.10.2008 мала назву - Matsushita Electronic Industrial, а Panasonic, як National, National Panasonic, Technics, Quasar - це одна з декількох торговельних марок фірми) на базі формату DV. Ширина доріжки збільшена до 18 мкм. Дискретизація 4:1:1. Швидкість руху стрічки збільшена вдвічі в порівнянні з форматом DV, додано дві службові поздовжні доріжки для зручного редагування - режисерська (монтажна) і керуюча. Касети двох типорозмірів - 123 хвилини і 63 хвилини. У цьому форматі застосовується металопорошкова стрічка. DV, добавлены две служебные продольные дорожки для удобного редактирования - режиссерская (монтажная) и управляющая. Кассеты двух типоразмеров - 123 минуты и 63 минуты. В этом формате применяется металлопорошковая лента.

DVCPRO 50 - формат відеозапису фірми Panasonic. Характеризується швидкістю передачі даних 50 Мбіт/з, обробкою сигналу по стандарту 4:2:2, чотирма незжатими каналами звуку 16 біт/48 кГц. Для запису одного кадру використовуються 24 похилі доріжки. Є 2 поздовжні доріжки - режисерська (монтажна) і керування. Тут передбачений спосіб внутрішнкадрового стиску з коефіцієнтом компресії 3.3:1. Можливий покадровий монтаж. Швидкість руху стрічки в порівнянні з DVCPRO в 2 рази більше - 67.626 мм/с. Час запису на 1/4" касети DVCPRO 50 - 61.5 і 31.5 хвилин. Сполучимо з форматом DVCPRO.

Digital Betacam - цей цифровий формат відеозапису був розроблений фірмою Sony. Для запису використовується та ж півдюймова стрічка, що і в апаратах Betacam SP. Є поздовжні доріжки керування, режисерська і часового кода. Усі відео- і аудіосигнали записуються сегментним похило-рядковим способом. Кожне телевізійне поле записується на 6-ти похилих доріжках. Сусідні доріжки записуються з азимутальним розворотом робочих зазорів відеоголівок на +/- 15 градусів. Записуваний цифровий потік становить 125.58 Мбіт/с. Digital Betacam забезпечує запис 10-бітного компонентного цифрового сигналу зі співвідношенням частот дискретизації 4:2:2 для сигналів яскравості і кольоровості. Підтримуються 4 канали звукового супроводу, частота дискретизації аудіосигнала 48 кГц при 20-бітному квантуванні. Міникасети Digital Betacam забезпечують 40 хвилин цифрового запису, а більші - більш 2-х годин. У системі Digital Betacam використовується дуже ефективний спосіб обробки інформації - BRR (зменшення швидкості потоку даних). Завдяки цьому одна і таж кількість відеоінформації може бути презентовано меншим обсягом даних, чім раніше. Спосіб компресії сигналу внутрішнпольовий (intraframe) з використанням дискретного косинусного перетворення (DCT), коефіцієнт компресії сигналу - 2:1. Є потужна система корекції і маскування помилок.

Betacam SX - відеоформат фірми Sony, який забезпечує запис 8-бітних компонентних цифрових відеосигналів зі співвідношенням частот дискретизації 4:2:2 для сигналів яскравості і кольоровості. Підтримує 4 канали цифрового звуку (16 біт/48 кГц). Схема стиску, використовувана в Betacam SX, заснована на алгоритмі 4:2:2 P@ML стандарту MPEG 2 з коефіцієнтом компресії 10:1. Потік відеоданих становить 18 Мбіт/с. Запис проводиться на півдюймову (12.65 мм) металопорошкову стрічку. Максимальний час запису - 184 хвилини на касету типу L і 60 хвилин на касету типу S. Формат Betacam SX забезпечує віщальну якість зображення від зйомки до компонування програм. Устаткування цього формату дозволяє монтувати матеріал прямо на місці і передавати його з високою швидкістю без втрати якості. При переносі відеоматеріалів між апаратами формату Betacam SX використовується послідовний цифровий інтерфейс SDDI (послідовний цифровий інтерфейс передачі даних), що забезпечує чотириразову швидкість передачі, з апаратурою цифрових форматів використовується інтерфейс SDI (послідовний цифровий інтерфейс). Обладнання Betacam SX сумісне з аналоговою апаратурою форматів Betacam, Betacam SP.

DIGITAL-S - професійний формат цифрового відеозапису, розроблений фірмою JVC. Запис проводиться на касети розміру VHS, частота дискретизація 4:2:2 (PAL), компресія 3,3:1, цифровий потік 50 Мбіт у секунду. Два канали стереозвуку із квантуванням 16 біт і частотою дискретизації 48 кГц. Для зручності лінійного монтажу додано дві поздовжні аудіодоріжки і доріжка керування. Кожний відеокадр записується на 12-ти похилих доріжках (PAL) шириною 20 мкм і кутом нахилу 5.96 градусів. Швидкість стрічка-голівка - 14.5 м/с, швидкість руху стрічки - 57.8 мм/с. Касети забезпечують запис до 120 хвилин відеопрограм.


Корисна інформація


Знімальний павільйон студії кіно-, телемистецтва
Міжкафедральна навчальна медіалабораторія Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Телевізійна студія
Режисерська апаратна
Режисерська апаратна
Відеомонтажна
Відеомікшер Panasonic AG-HMX100P
Відеокамера Panasonic AG-AF104ER
Знімальний павільйон лабораторії
Знімальний павільйон лабораторії
Знімальний павільйон лабораторії
Адреса: Україна, м. Київ, 04119,
вул. Юрія Іллєнка, 36/1, кім. 130.
тел.: 481-45-78
Міжкафедральна навчальна медіалабораторія